úterý 14. dubna 2015

Výstavba domu do 3 mil. představení projektu


Bydlení ve vlastním domě je vysněným přáním většiny z nás, kteří si zakládají na vlastním pohodlí, klidu a soukromí. Jak ale získat dům nebo jej postavit za rozumné peníze? Rozhodnuli jsme se, že vám zde představíme jeden z našich projektů rodinných domů, který lze pořídit do 3 milionů korun. Nepočítáme do toho cenu pozemku, která může být také významnou položkou celého rozpočtu, ale o tom případně až v jiném článku.
Vybrali jsme typový rodinný dům JUTA 138, který se dispozičně jeví jako středně velký dům s vlastní garáží, dvěma obytnými podlažími a terasou nad garáží. Tento dům má zastavěnou plochu 112 m2 a vnitřní podlahovou plochu 158 m2. Objekt je zastřešen klasickou sedlovou střechou s betonovou či pálenou taškou. Celá dispozice domu nabízí 5 + kk, kde bez problémů může bydlet rodina se dvěma dětmi.
Projekt rodinného domu JUTA 138
 
Doposud jsme však neřekli to nejpodstatnější. Tento dům lze postavit na klíč, a to včetně DPH za cenu 2,5 mil. v kategorii C nebo do 3 mil. v kategorii A energetické náročnosti budovy.
Zdá se vám to nereálné? Rádi vás seznámíme s konstrukčním provedením celého objektu.
 
Objekt stojí na základové desce bez dalšího podsklepení. Nosné a příčkové konstrukce tvoří velmi kvalitní systém SANDWIX od společnosti KM BETA. Tento systém umožňuje stavět dům s vysokou kvalitou akustiky, akumulačních vlastností, a především suchou cestou, tedy lepením bloků speciálním lepidlem. Každý blok je nasazen na perodrážku, čímž je zajištěna absolutní přesnost výstavby bez dalších časových prostojů a nákladů na konečné povrchové řešení omítkovou směsí jak v interiéru, tak i na fasádě. Toto je první moment velké časové úspory, kdy první nadzemní podlaží postaví kdokoliv za několik dnů.
 
Další významnou vlastností tohoto materiálu je vysoká nosnost a zátěž na cm2. Zde je možné stavět dům na nosných částech konstrukcí již při síle 240 mm, tedy s velkou úsporou dispozičních prostor, a přesto s velkou statickou únosností. Při samotné tvorbě stropní konstrukce, věnci a dalších technologických postupech tak ušetříme spoustu času i při založení stropních konstrukcí a zajištění svázaní nosných zdí v prvním nadzemním podlaží.
Projekt rodinného domu JUTA 138
 
Následná výstavba druhého nadzemního podlaží je sestavena z rovných a šikmých konstrukcí, které tvoří zastřešení objektu. Zde máme absolutní jistotu, že nosnost střechy se opírá o staticky silné podloží prvního nadzemního podlaží a že výstavba střechy bude jednodušší, než kdyby se musela střecha speciálně kotvit či řešit její nosnost.
 
Střešní krytinu řešíme betonovou taškou opět od značky KM BETA. A zde dochází také k významné úspoře všech finančních prostředků, a to proto, že pokud si investor zakoupí celý stavební systém od dodavatele, který na hrubou stavbu je schopen dodat všechny stavební materiály, odrazí se to v celkové ceně pořízení všech materiálů včetně jeho přepravy na místo stavby.
 
Vnitřní rozvody na sanitu, plyn, elektro, topení či odpad jsou řešeny opět velmi elegantně. Vápenopískové bloky SANDWIX umožňují přesné frézování, řezání, vrtání do materiálů, a tak lze veškeré rozvody založit během několika dnů společně s jejich začištěním. Samotné rozvedení TZB je úsporné na čas a samotné provedení. Na závěr všechny interiérové konstrukce opatříme pouze stěrkou, perlinkou a dokončujícím povrchem s finálním začištěním. Odpadá nám mokrá cesta omítání konstrukcí.
 
Vnější fasáda se zateplí polystyrenem GRAYWALL EPS 70 o síle 10-15 cm dle požadované energetické náročnosti budovy s velmi přesným lepením desek na konstrukce domu a jejich rychlým kotvením. I zde dochází k velké časové úspoře, a tím i úspoře finanční.
 
Okna vybíráme podle toho, na jakou světovou stranu mají být osazena. Není totiž pravda, že vždy ta nejtěsnější či nejlepší okna s nejnižší prostupností jsou zároveň také ta nejlepší. Na severní stranu osazujeme okna s nízkou tepelnou propustností. Na jih a na západ používáme okna se standardní propustností, jelikož zajišťujeme pro dům možný solární příjem od slunce. I na těchto položkách lze významně ušetřit peníze.
 
V konečném provedení se zabýváme technologiemi na vytápění, teplou vodu a systém vytápění. Zde vycházíme z teplené ztráty objektu a na toto přesně dimenzujeme otopný systém, spotřebu teplé vody pro konkrétní počet osob včetně systému dimenzování topení pro jednotlivé části budovy. V řadě případů si investoři předimenzují otopné soustavy, a tak nejen že utratí mnoho peněz za nesmyslně drahé systémy pro topení, ale ještě tyto systémy provozují v energetickém hospodaření tak, že systém nepracuje efektivně, startuje a vypíná své denní režimy 50x až 70x za 24 hod, což významně prodražuje energie na každý start. Vedle toho lze připravit teplou vodu pro myčku nádobí, pračku a další zařízení v domě, které předpokládají spotřebu teplé vody, kterou nám systém umí připravit, aniž by v domě byla ohřívána teplá voda elektrickou energií.
 
Samotná efektivita a správné nastavení systému vytápění v domě má velké dopady na celkovou hospodárnost budovy a její komfort.
 
Závěrem si tedy zopakujme, kde lze uspořit finanční prostředky na výstavbě domu. Je to nepodsklepený dům, nosná konstrukce s rychlou výstavbou a veškerými dokončovacími pracemi, snadné a rychlé osazení domu veškerým TZB domu, rychlé a přesné řešení zateplení včetně následného nadimenzování tepelné soustavy a pořízení optimálních technologií.
 
V praxi bychom vám ukázali, jak může vypadat položkový rozpočet takového domu oproti jiným stavebním systémům a postupům, na které jsou zvyklé mnohé stavební firmy na českém trhu. V rámci našeho stavebního technologického postupu si troufáme říci, že oproti jiným nabídkám ušetříme asi 350–500 tisíc korun na výstavbě, která bude i po jejím užívání majiteli přinášet velkou energetickou úsporu a kvalitu bydlení, aniž by se musel obávat skrytých vad nebo tepelných mostů.
 
V celé řadě výstaveb je tento systém ověřen desítkami realizací a je jednou z nejlevnějších a nejpřesnějších metod zvolených pro novostavby domů.
 
V případě, že se vy sami chystáte stavět nový dům, jsme připraveni vám zajistit veškeré stavební i představební činnosti na klíč se smluvní garancí, že to, co spočítáme na papíře a v projektu, bude podle toho i postaveno.

Žádné komentáře:

Okomentovat